2012. szeptember 2., vasárnap

Egy hét távlatából


Elég érdekes egy héten vagyunk túl.

Összefoglalva: előző szombattól csütörtökig gázos volt a szitu elég gyakran, néha nekikeseredtünk mindketten (szerencsére általában csak egyesével), és csütörtök óta lett egyre jobb a kedvünk. Egyértelmű, hogy azért, mert sikerült egy kis pénzt szerezni, valamint telefont, internetet (legalábbis nekem, Lillának majd jövő héten) és ez nagyon sokat számít. Viszonylag kiismerjük már magunkat a környéken, busszal, metróval is tudunk járni nagyobb távolságokra, egész jól megszoktuk a hely hangulatát, az embereket, az őrült forgalmat meg mindent.

Pár megfigyelést azért tettem, ezekből fogok válogatni most.

1.      A víz sz@r. Csapvizet nem kóstoltunk, annyira keménynek még nem érezzük magunkat, az ásványvíz pedig kritikán aluli minőségű. Lilla azt mondja erről, hogy az itteni ásványvizek nem olyanok, mint az otthoni ásványvizek, hanem csak ilyen sima, de tisztított vizek. Először egy kínai márkát vettünk, nagyon nem jött be. Azóta Nestlé-t, elsőre bejött, de pár üveg után rájöttem, hogy ez sincs a helyzet magaslatán.

2.      Írtam róla máskor is, de a wifi használhatósága iszonyat gáz. Szerencsére kínai mobilszámmal már több a lehetőség, meg van a tarifacsomagomban 130 mega mobilnet használat is. Érdekesen működik amúgy a fizetés a telefontársaságnak, kb ilyen feltöltős-előfizetéses hibridnek mondanám ezt a csomagot. A lényeg: minden hónap elsején levonják az alapdíjat, ha nincs ennyi egyenlege az embernek (be kell menni a boltba és rátölteni, mint a feltöltősnél), szóval ha nincs elég della akkor mindent lezárnak. No kimenő vagy bejövő (!!!) hívás, sms, adat, semmi. Az alapdíj levonása után pedig max számolják, mit csinál az ember, és utólag kell fizetni, vagyis ha jól értelmeztem, akkor a következő levonásnál. A tarifacsomagom alapdíja 26 yuan (ebben van asszem 160 vagy 200 ingyen sms, talán valamennyi hívás és 50 mega mobilnet), de én havi +8 yuanért kibővíttettem a mobilnetet 130 megára. A hívás nagyon olcsó, 0,1 yuan (3,5 forint) / perc helyi hívásoknál, és talán valami 0,6 yuan a távolságinál. Van a China Mobile-nak egy iPhone appja, le szeretném majd tölteni, ott nagyon jól nyomon lehet követni mindent (egyenleg, hívásidő, sms, mobilnet használat, stb), annyi, hogy ehhez regisztrálnom kell majd a kínai App Store-ba.

3.      Autók. Háááát, marha érdekes. Egyrészt nem értem, miért kell a kínaiaknak még az atyaúristenből is nyújtott változat, másrészt nem értem, a németek miért gyártanak külön nekik mindenből ilyet. Példa: Audi A4L. Miért emberek, miéééért? Aki nyújtott A4-et vesz, az vegyen inkább A6-ot. Aki nyújtott A6-ot, az vegyen A8-at, ilyen rohadt egyszerű, úgyis marha drága mind. Meg tényleg, nem valami skandináv emberek a kínaiak, hogy ne férjenek el a kocsikban. Na mindegy, ők tudják, a németeknek meg jó biznisz, hát persze, hogy gyártják milliószámra a gépeket. Másik dolog, amit észrevettem, hogy a legtöbb kocsiban (amik ilyen újabbak) automata váltó van, mármint lényegesen többen, mint otthon. Harmadik autós dolog, hogy itt van kb 10-féle Volkswagen Passat. Azokon kívül, amik otthon is megtalálható régebbi modellek (3 generációra visszamenőleg, annál régebbit nem láttam itt), van olyan, ami láthatóan az előző Skoda Superb átalakított változata, meg van pár, ami ilyen speckó kínai modell lehet. Csomó kínai autó is van, meg csomó otthon nem látható japán modell is.

4.      Motorok. Inkább a biciklivel kezdek, amikből rohadt sok van. Külön bicikliparkolókat tartanak fenn, az utcákon működnek ilyen vándor bicikliszervizek, elég komoly. Csomó az elektromos bicikli (az otthon is elterjedt „suhanó halál”), motorokból is inkább a kisebb köbcentisek, leginkább robogók. Viszont olyan kipufogókat tesznek a 125-ös meg 250-es négyütemű robikra, hogy összecsinálom magam, ha hátulról a járdán hirtelen közelítenek. Igen, kedves olvasók, a járdán, mert itt így szokás, a motor bárhol mehet. Piroson (=veszélyes zöldön) keresztül, járdán, háztetőn, vízen, levegőben, tényleg mindenhol lehetnek, és dudálással jelzik, ha közelednek. Mint ahogy minden más jármű is, szóval elég durva dudakoncertek vannak errefelé! Képzeljétek, utasként közlekedtem már én is elektromos robogón! Történt ugyanis, hogy egy bangladesi srác, aki már 6-7 éve itt él és MBA-n van a sulimban, elvitt engem és egy másik bangladesi srácot a bankba a suliból, bankszámlát nyitni. Néztek ám a kínaiak, két ilyen fél arab-fél csoki emberke meg egy fehér ülnek egy style elektronyos robogón (mert a srácnak nem egy ilyen alapmodell van, hanem egy Aprilia Habana Custom koppincs, elektromos változatban)!

5.      Tömegközlekedés. A rendszer nagyon tetszik, otthon is be kellene vezetni! Lehet venni a metróra single ticket-et, ezt a gép mindig a célállomás alapján kiszámolt pénzösszegért adja. A legdrágább single ticket, amit vettünk, 6 yuan volt, de átszállás is volt benne meg minden. Mikor bemész a metróba, odateszed az érzékelőhöz, a kapu beenged, kifelé menet pedig bedugod a kapuhoz a nyílásba, elveszi és kienged. Tegnap átváltottunk bérletre, ez is chipkártya, 20 yuan a kaució, azon felül pedig bármennyi pénzt rá lehet tölteni. Nincs külön diák bérlet, nincs bérletigazolvány meg ilyen hülyeségek sem, csak rátöltöd a pénzt, belépéskor odamutatod a gépnek, kiírja, mennyi az egyenleged, kilépéskor pedig újra odamutatod és levonja az utazás értékét. Ugyanez a bérlet használható taxiban is, meg hajón is, meg mindenhol, király rendszer!


6.      Hangzavar. Lilla kolija elég forgalmas helyen van, valaki mindig hepajkodik valamit. Az utcán éjszaka is van forgalom, az autók mennek, dudálnak, az emberek már hajnalban előkerülnek és üvöltöznek, zenélnek, tapsolnak, hegesztenek, rombolnak. Lilla mondja: „olyan hang van reggelente, mintha valami tömeges kivégzés lenne”. Találó! A kolija elég nagy, itt is szokott balhé lenni néha, pl tegnap éjszaka fél 2-kor arra ébredtem fel félálomból, hogy egy (szerintem) feka srác üvöltözik, mint egy állat, meg vagy negyed órán át kopogott egy ajtón, de nem ám csak így lightosan, hanem kb úgy, mintha Chuck Norrist nem akarná valaki beengedni! Sajna nem mehettem ki kötekedni, mert nem vagyok ennek a kolinak a lakója, szóval nem is szabadna itt lennem elvileg. Érthető módon egy balhé nem biztos, hogy jól jönne…

7.       Ez már csak egy kis lényegtelen dolog, de az iPhone időjárás programja nem működik, mióta Kínában vagyunk. „Seriously, China! Are you fucking kidding me?!” Azért az már durva paranoia, ha egy időjárás programot nem engednek használni… biztos nagy veszélyt jelent a nemzet biztonságára nézve… Ennek a dolognak azért utána fogok járni!

Ennyi jutott eszembe hirtelen, szerintem folyamatosan lesznek ilyen észrevételeim, majd gyűjtöm őket továbbra is! :)

P

1 megjegyzés:

  1. Próbáljátok ki a Watson vizet! Az van nagy kannás kiszerelésben is. Nekem az bejött

    VálaszTörlés